במקום שליבו חפץ

נמאס לי, יש כל כך הרבה ישיבות ואני לא יודע כבר מה לעשות, הייתי בשדרות וגם בתל-אביב, ניסיתי גם בדימונה, כי חבר אמר שטוב שם, אבא אמר שאבדוק במעלה אדומים אבל סבא טען שעדיף שאלך ל'מרכז', הר"מ בכלל אומר כל הזמן שאני בכיוון של אלון מורה, ובקיצור אני אובד עצות.

אני יושב מול הרשימה הארוכה של כל הישיבות וזולגת לי דמעה, 'מה בסך הכל רציתי?!', אני פונה אל אבא שבשמיים, 'ללמוד תורה, לבנות את האישיות שלי. למה זה כל כך קשה לבחור ישיבה??'

איזוהי דרך ישרה

אני מאמין שהסיטואציה הזאת חוזרת אצל הרבה בני נוער באופן כזה או אחר. כמובן שיש את האחד שאחיו הגדול הוא כבר אברך רציני ב'הר המור' כך שזה ברור, או שאבא שלו למד לפני עשרים שנה ב'הר עציון' אז הכיוון סגור, וגם את זה ששומע כל היום שיעורים של הרב קוסטינר וכל שבת שניה הוא מדרים למצפה. אבל לרוב, הבחירה בישיבה זו מלאכה לא פשוטה.

לפעמים בודקים ישיבה אחת והיא מתאימה, לפעמים שתיים, ולפעמים הרבה יותר. חשוב מאוד לא להתייאש, ולחפש את המקום שבאמת מתאים לך. כל הישיבות טובות, בלי כל צל של ספק, אבל לא כל ישיבה היא הישיבה המתאימה לאישיות המיוחדת שלך.IMG_0165

יש אנשים ששואלים למה יש כל כך הרבה ישיבות בארץ, והתשובה היא שיש כל כך הרבה סוגים של אנשים, לכל אחד יש תכונות אופי מסוימות ומתאימה לו צורת לימוד שונה, אווירה שונה, חברים שונים ורבנים שונים.

הסיבה שקשה לבחור ישיבה היא משום שזה דבר חשוב ומהותי. הבחירה איפה ללמוד זו לא בחירה שרירותית של מקום בלבד אלא זו בחירה בעצם  בדרך החיים שבה אבחר ללכת בהמשך חיי.

יש הרבה טיפים ועצות איך לבחור ישיבה. אחד הדברים החשובים הוא לחשוב עם עצמי מה מתאים לי, האם אני רוצה ללמוד בבית מדרש גדול ורועש, או שאעדיף אחד קטן יחסית עם ליווי צמוד של אברך קרוב. תחילה עליך לדעת מה אתה מחפש, ואז כשתגיע לישיבה שמתאימה לאישיות שלך  תוכל לבדוק אם זה המקום שעליו חלמת.

צריך לדעת גם לדרג את הקריטריונים; האם יותר חשוב לך שמשקיעים זמן בלימודי הלכה מסודרים או שהמגורים הם במצב טוב. כל אחד צריך לעשות את השיקולים שלו כדי לבחור במקום בו ילמד הכי טוב.

אני כותב את כל זה כי אני זוכר שהיה לי קשה למצוא את מקומי, אבל על פי הדברים הללו הצלחתי בעזרת ה' לקבוע את מקומי בבית המדרש של ישיבת ההסדר גבוהה קריית גת.

ישיבה שהיא בית

הייחודיות של הישיבה בקריית גת מתבטאת בכך שהיא קטנה, יש אווירה של משפחה, ליווי צמוד של הרבנים וקשר רציף עם האברכים והבוגרים. כל אלו עוזרים לגדול בתורה ולהגיע להישגים כל אחד בקצב האישי שלו ומתוך שמירה על הפן הייחודי שלו.

חלק מרכזי בלימוד מוקדש ללימודי אמונה, מלבד לימודי הגמרא וההלכה. ישנה חשיבות גדולה לעיון בסוגיות בדרכי עבודת ה' וקניין המידות הטובות וצמיחת האישיות.

הישיבה בקריית גת הוקמה לפני כעשור על ידי צוות של רבנים ובראשם מו"ר הרב שלמה לוי שליט"א ואנשי מעשה בעיר קריית גת כדי לתת לעיר חשובה ומתפתחת זו מרכז רוחני משמעותי שיאיר מתורת ארץ ישראל על העיר כולה. בחורי הישיבה גדלים באווירה חמה ומשפחתית, ובונים את עולמם הרוחני מתוך שאיפות של גדלוּת בתורה וחיי תורה אמיתיים. אברכים רבים בוחרים להישאר בעיר ולהצטרף אל הקהילה הקיימת בה, אם כאנשי חינוך ואם כאנשי מעשה, ויחד מקדשים שם שמים ומאהיבים על אנשי העיר את התורה ואת לומדיה.

הרב שמעון פרץ שליט"א, ראש הישיבה כיום, גדל בנעוריו בקרית גת, למד בישיבת 'מרכז הרב' ולאחר מכן למד מספר שנים כאברך בישיבת הר עציון באלון שבות. לפני כעשור הצטרף לרב שלמה לוי שליט"א והיה שותף בהקמת הישיבה. שאלנו את הרב כמה שאלות בנושא בחירת ישיבה בכלל ועל הישיבה בקרית גת בפרט:

למה ללכת בכלל ללמוד בישיבה? אם ישאלו אותי מהי תקופת הזמן המשמעותית ביותר בחיי אדם? התשובה שלי תהיה חד משמעית: תקופת הלימודים בישיבת הסדר או בישיבה גבוהה. השנים הבודדות הללו יקבעו במידה רבה כיצד יראו חייו, עיסוקו, משפחתו וילדיו של כל אחד מאיתנו.12778885_1038696436187829_7662247246618472462_o

אין לי ספק שכל בחור צריך להשקיע בתקופה הזאת את כל כוחותיו בבניית האישיות שלו ולא להתעסק בדברים אחרים. ה"אישיות" הזאת תלווה אותו בכל תחנות חייו ותשפיע עליהם יותר מכל דבר אחר. כל קומה רוחנית שאדם יבנה בתקופה הזאת, כל מידה טובה שהוא יקנה, כל ידיעה תורנית, כל בגרות נפשית, ישפיעו עליו רבות בחייו ולכן אסור להתפשר, צריך לטפס הכי גבוה שאפשר. צריך להאמין שאנחנו מסוגלים.

מה מיוחד בישיבה בקריית גת? בישיבת קריית גת אנחנו מציבים שלושה יעדים מאד ברורים שמתומצתים בשלוש מילים: תורה עם אהבה.

היעד הראשון הוא לגדול בתורה. תורה שלמה ומסודרת שכוללת גמרא, הלכה, תנ"ך ואמונה. היעד השני הוא לעבוד את ה' מתוך אהבה ושמחה. היעד השלישי הוא "ואהבת לרעך כמוך". אהבת ישראל כוללת בתוכה שני פנים; הפן האחד הוא להיות אדם "כללי", המחובר לכלל ישראל ומלא באידיאלים. הפן השני הוא להיות אדם טוב, בעל מידות מתוקנות, עם הארת פנים ורגישות לזולת.

זו האישיות שאנחנו רוצים לבנות. הדרך להשיג את כל היעדים הללו היא דרך לימוד תורה משמעותי מתוך עמל ויגיעה. יש לנו תכנית מסודרת להשגתה של האישיות הזאת ואנחנו פועלים על פיה.

IMG_1491

למה צריך ישיבה בעיר קריית גת? מצד אחד עצם הנוכחות של ישיבה בעיר תורמת לחיזוק הצד התורני ולקירוב רחוקים. כל המבקש ללמוד, להכיר, לדעת ולהתקרב – יידע שיש לו כתובת ברורה וידידותית. מצד שני אנו משוכנעים שקשה לחנך ולהתחנך לאהבת ישראל ללא קשר ממשי ואמיתי לציבור הרחב. כשם שעיסוק באהבת הארץ בברוקלין לוקה בחסר, כך עיסוק באהבת ישראל בחברה המסוגרת בתוכה זקוק להשלמה. חשוב מאד שבחורים צעירים הבאים לישיבה למספר שנים ומעצבים את אישיותם בשנים אלו, יעשו זאת מתוך פתיחות והבנת צרכי הכלל ולא מתוך הסתגרות בד' אמות. הישיבה מוקמת כאן מתוך ביטחון מוחלט שהדבר לא יביא חלילה לפגיעה ברמת הלימוד אלא להיפך יחזק את תחושת השליחות ואת הרצון ללמוד וללמד. קריית גת עם אנשיה הנפלאים היא מקום מצויין שבו ניתן לחנך לתורה עם אהבה, החזון שאליו הישיבה חותרת.

למה לומדים בישיבות כל כך הרבה גמרא? זו כמובן שאלה שדורשת תשובה הרבה יותר ארוכה ומפורטת. אענה בקיצור: אין דרך אחרת לגדול בתורה ולהפנים את ערכי התורה הנצחיים בתוך הנפש שלנו ללא עמל של תורה כפי שבא לידי ביטוי בלימוד גמרא.

האם לימודי אמונה זה חשוב? ללימודי אמונה יש חשיבות עליונה, ולכן בישיבה שלנו מושם עליהם דגש רב. ללא לימודי אמונה אנחנו כעיוורים באפילה, לא יודעים במה להאמין, כיצד לעבוד את ה' באמת ובשלמות ולא מבינים מה ה' אלוקינו דורש מאיתנו. בישיבה ישנם הרבה שיעורים בנושאי אמונה מוסר ועבודת ה', במטרה לבנות תלמידי חכמים בעלי מידות טובות, אנשי אמונה אוהבי ה' ואוהבי ישראל.

למה ללכת לישיבה קטנה? יש הרבה יתרונות לישיבה קטנה, למרות שהיא לא מתאימה לכולם. בישיבה קטנה כל אחד חשוב ובעל משמעות, והתחושה הזאת מעצימה בחורים רבים ואף נותנת להם מקום רב להתבטא ולתת חותם. תחושת המשפחה נותנת להרבה בחורים כח ושמחה. בישיבה קטנה, בדרך כלל, יש קשר אישי טוב מאד בין הרבנים לתלמידים, והוא בונה את התלמידים הן בתקופת הלימוד בישיבה והן בתקופה שאחריה.IMG_2542

האם לימוד בישיבה שחשוב לה גם התרומה לעיר לא תפגע בצמיחה האישית שלי? ההיפך הוא הנכון, ככה תצמח יותר ישר ויותר טוב. חלק משמעותי מהצמיחה הוא להיות "אוהב ישראל", הן במובן של להיות יהודי "כללי" והן במובן של להיות יהודי עם לב טוב ובעל מידות. בישיבת קריית גת כמעט כל הזמן מוקדש ללימוד, אך מכיוון שברקע נמצא גם העניין של השפעת הישיבה על העיר, התלמידים גדלים ומתפתחים לאור האידיאל הזה להיות תלמידי חכמים ובני תורה "אוהבי ישראל".